Round 3 Mitre 10 Cup Lineups



  • Otago v Northland in Dunedin kicking off at 7.35pm on 31/08/16 (Please note this is Wednesday night).     Referee: Mr. R. Kelly.
    Otago: 15. Michael Collins, 14. Fa'asiu Fuatai, 13. Matt Faddes, 12. Sio Tomkinson, 11. Jack Wilson, 10. Fletcher Smith, 9. Josh Walden, 8. Paul Grant ©, 7. Naulia Dawai, 6. Sione Teu, 5. Blair Tweed, 4. Tom Franklin, 3. Hisa Sasagi, 2. Sam Anderson-Heather, 1. Aki Seiuli.
    Reserves: 16. Liam Coltman, 17. Craig Miller, 18. Donald Brighouse, 19. Tom Rowe, 20. Hame Toma, 21. Kaide Whiting, 22. Scott Eade, 23, Tony Ensor.
    https://www.odt.co.nz/sport/rugby/otago/teu-make-otago-debut-blindside
     
    Northland: 15. Solomona Alaimalo, 14. Waisea Lawebuka, 13. Warren Dunn, 12. Jordan Hyland, 11. Jone Macilai, 10. Peter Breen, 9. Sam Nock, 8. Matt Matich, 7. Jack Ram, 6. Kara Pryor, 5. Shane Neville, 4. Josh Larsen, 3. Phil Kite, 2. Matt Moulds ©, 1. Howard Sililoto. Reserves: 16. Jordan Olsen, 17. Namatahi Waa, 18. Matt Talaese, 19. Epineri Uluiviti, 20. Aorangi Stokes, 21. Matty Marwick, 22. Dan Hawkins, 23. Tamati Tua.
    http://www.taniwha.co.nz/latest-news/mitre-10-cup/2908-northland-team-face-otago/


    Hawkes Bay v Counties-Manukau in Napier kicking off at 7.35pm on 01/09/16.    Referee: Mr. N. Briant.
    Hawkes Bay: 15. Ryan Tongia, 14. Robbie Fruean, 13. Jonah Lowe, 12. Billy Rophia, 11. Mason Emerson, 10. Ihaia West, 9. Brad Weber , 8. Fa'alemiga Selesele, 7. Ben Hamelink, 6. Trent Boswell-Wakefield, 5. Mark Atkins, 4. Geoffrey Cridge, 3. Ben May, 2. Ash Dixon ©. 1. Ricky Riccitelli.
    Reserves: 16. Jorian Tangaere, 17. Jason Long, 18. Tolu Fahamokioa, 19. Ross Fillipo, 20. Hugh Renton, 21. Ellery Wilson, 22. Tiaan Falcon, 23. Matt Garland.
     
    Counties Manukau: 15. Luteru Laulala, 14. Sione Molia, 13. Sam Vaka, 12. Cardiff Vaega, 11. Sherwin Stowers, 10. Piers Francis, 9. Augustine Pulu, 8. Sootala Fa'aso'o, 7. Jordan Taufua, 6. Jimmy Tupou ©, 5. Matiaha Martin, 4. Viliame Rarasea, 3. Kalolo Tuiloma, 2. Gafatasi Su'a, 1. Sean Bagshaw.
    Reserves: 16, Suliasi Taufalele, 17. Sean Paranihi, 18. Sione Faletau, 19. Savelio Ropati, 20. Viliami Taulani, 21. Richard Judd, 22. Joe Reynolds, 23. Sione Fifita.
    http://steelers.co.nz/news/article/1591/


    Southland v Auckland in Invercargill kicking off at 7.35pm on 02/0916   Referee: Mr. K. McBride.
    Southland: 15. Lima Sopoaga, 14. Mike Molloy, 13. Dylan Collier, 12. James Schrader, 11. Jaye Thompson, 10. Wharenui Hawera, 9. Jimmy Cowan, 8. Mika Mafi, 7. Phil Halder, 6. Bill Fukofuka, 5. Matthew Philip, 4. Mike McKee, 3. Morgan Mitchell, 2. Brayden Mitchell, 1. Joe Walsh.
    Reserves: 16. Ezekeil Sopoaga, 17. Peni Ravai, 18. Guy Millar, 19. Mike Stewart, 20. Wade McRae, 21. Jahvis Wallace, 22. Junior Ngaluafe, 23. Tauasosi Tuimavave.
     
     
    Auckland: 15. Tyrone Elkington-MacDonald, 14. Joe Ravouvou, 13. Reiko Ioane, 12. Vince Aso, 11. Pryor Collier, 10. Simon Hickey, 9. Leon Fukofuka, 8. Steven Luatua, 7. Akira Ioane, 6. Joe Edwards, 5. Patrick Tuipolotu, 4. Scott Scrafton, 3. Charlie Faumuina, 2. Greg Pleasants-Tate, 1. Ofa Tu’ungafasi.
    Reserves: 16. Kurt Eklund, 17. Tom McHugh, 18. Marcel Renata, 19. Michael Fatialofa, 20. Taleni Seu, 21. Jono Hickey, 22. Latiume Fosita, 23. Pasqualle Dunn.


    Tasman v Taranaki in Nelson kicking off at 2.35pm on 03/09/16    Referee: Mr. B. Pickerill.
    Tasman: 15. Mitchell Hunt, 14. Tima Faingaanuku, 13. Kieron Fonotia, 12. Alex Nankivell, 11. James Lowe, 10. Marty Banks, 9. Finlay Christie, 8. Vernon Fredericks, 7. Shane Christie (captain), 6. Pete Samu, 5. Quinten Strange, 4. Shannon Frizell, 3. Ross Geldenhuys, 2. Andrew Makalio, 1. Tim Perry.
    Reserves: 16. Jesse MacDonald, 17. Kane Hames, 18. Blair Prinsep, 19. Jeff Lepa, 20. Tevita Koloamatangi, 21. Billy Guyton, 22. Trael Joass, 23. Jesse Pitman-Joass.
     
    Taranaki: 15. Marty McKenzie, 14. Beaudein Waaka, 13. Seta Tamanivalu, 12. Sean Wainui, 11. Manasa Mataele, 10. Stephen Perofeta, 9.Te Toiroa Tahuriorangi, 8. Iopu Iopu-Aso, 7. Berny Hall, 6. Mitchell Crosswell ©, 5. Leon Power, 4. Ben Matwijow, 3. Ryan Cocker, 2. Rhys Marshall, 1. Mitchell Graham.
    Reserves: 16. Sione Lea, 17. Reuben O'Neil, 18. Mike Kainga, 19. Mitchell Brown, 20. Toa Halafihi, 21. Kylem O’Donnell, 22. Johnny Fa'auli, 23. Declan O'Donnell.


    Wellington v North Harbour in Wellington kicking off at 5.35pm on 03/09/16    Referee: Mr. J. Nutbrown.
    Wellington:  15. Peter Umaga-Jensen, 14. Joe Hill, 13. Matt Proctor, 12. Shaun Treeby, 11. Wes Goosen, 10. Jackson Garden-Bachop, 9. Tomasi Palu, 8. Brad Shields ©, 7. Greg Foe, 6. Vaea Fifita, 5. Isaia Walker-Leawere, 4. Hoani Matenga, 3. Chris Baumann, 2. Leni Apisai, 1. Vince Sakaria.
    Reserves: 16. Asafo Aumua, 17. Alex Fidow, 18. Joe Apikotoa, 19. Sam Lousi, 20. Galu Taufale, 21. Sheridan Rangihuna, 22. TJ Va'a, 23. Mike Lealava'a.
     
    North Harbour: 15. Matt Duffie, 14.Afa Fa'atau, 13. Matt Vaega, 12. Michael Little, 11.Tevita Li, 10. Matt McGahan, 9. Bryn Hall, 8. Murphy Taramai, 7. Connor Collett, 6. Josh Tyrell, 5. Chris Vui, 4. Brandon Nansen, 3. Sione Mafaileo, 2. James Parsons ©, 1. Nic Mayhew. Reserves: 16. Vyron Smith, 17. Hans Fatai, 18. Karl Tu'inukuafe, 19. Gerard Cowley-Tuioti, 20. Hapakuki Moala-Liava'a, 21. Chris Smylie, 22. Bryn Gatland, 23. Daniel Hilton-Jones.
    TBA
    http://www.harbourrugby.co.nz/news/qbe-harbour-name-side-to-face-wellington/


    Northland v Canterbury in Whangarei kicking off at 7.35pm on 03/09/16    Referee: Mr. B Johnson.
    Northland: 15. Solomona Alaimalo, 14. Monty Lama, 13. Tamati Tua, 12. Jordan Hyland, 11. Jone Macilai, 10. Dan Hawkins, 9. Sam Nock, 8. Matt Matich, 7. Jack Ram, 6. Shane Neville, 5. Epeneri Uluiviti, 4. Josh Goodhue, 3. Matt Talaese, 2. Jordan Olsen©, 1. Namatahi Waa.
    Reserves: 16. Ross Wright, 17. Howard Sililoto, 18. Chris Apoua, 19. Josh Larsen, 20. Aorangi Stokes, 21. Matty Markwick, 22. Warren Dunn, 23. Waisea Lawebuka.
     
    Canterbury: 15. Johnny McNicholl, 14. Marshall Suckling, 13. Jack Goodhue, 12. Ryan Crotty, 11. George Bridge, 10. Ben Volavola, 9. Mitchell Drummond, 8. Luke Whitelock ©, 7. Matt Todd, 6. Tom Sanders, 5. Scott Barrett, 4. Luke Romano, 3. Siate Tokolahi, 2. Ben Funnell, 1. Daniel Lienert-Brown.
    Reserves: 16. Cody Taylor, 17. Alex Hodgman, 18. Lee Roy Atalifo, 19. Dominic Bird, 20. Reed Princep, 21. Ere Enari, 22. Richie Mo'unga, 23. Jordie Barrett.


    Bay of Plenty v Otago in Tauranga kicking off at 2.35pm on 04/09/16     Referee: Mr. C. Stone.
    Bay of Plenty: 15. Te Rangi Fraser, 14. Monty Ioane, 13. Lalakai Foketi, 12. Terrence Hepetema, 11. Regan Ware, 10. Kelly Haimona, 9. Te Aihe Toma, 8. Joe Tupe, 7. Hugh Blake, 6. Jesse Parete, 5. Troy Callender , 4. Keepa Mewett, 3. Pingi Tala’apitaga, 2. Liam Polwart, 1. Siegfried Fisi’ihoi.
    Reserves: 16. James O’Reilly, 17. Aidan Ross, 18. Jeff Thwaites, 19. Culum Retallick, 20. Marty Axtens, 21. Henry Stowers, 22. Luke Campbell, 23. Isaac Te Aute.
     
    Otago: 15. Michael Collins, 14. Fa'asiu Fuatai, 13. Matt Faddes, 12. Teihorangi Walden, 11. Mitchell Scott, 10. Scott Eade, 9. Jonathon Ruru, 8. Naulia Dawai, 7. Lee Allen, 6. Adam Knight, 5. Tom Franklin, 4. Josh Dickson, 3. Donald Brighouse, 2. Liam Coltman (c), 1. Craig Miller.
    Reserves: 16. Sam Anderson-Heather, 17. Aki Seiuli, 18. Hisa Sasagi, 19. Tom Rowe, 20. Sione Teu, 21. Josh Walden, 22. Fletcher Smith, 23, Jack Wilson.


    Waikato v Manawatu in Hamilton kicking off at 4.35pm on 04/09/16     Referee: Mr. P. Williams.
    Waikato: 15. Damian McKenzie, 14. Jordan Trainor, 13. Nathaniel Apa, 12. Willis Haloholo, 11. Sevu Reece, 10. Sam Christie, 9. Isaac Boss (c), 8. Whetu Douglas, 7. Murry Iti, 6. Jordan Manihera, 5. Brad Tucker, 4. Jacob Skeen, 3. Atu Moli, 2. Hame Faiva, 1. Loni Uhila.
    Reserves: 16. Steven Misa, 17. Sefo Kautai, 18. Latu Talakai, 19. Adam Burn, 20. Mitch Jacobson, 21. Tawera Kerr-Barlow, 22. Tevita Taufui, 23.Iliesa Ratuva Tayuyara.
     
    Manawatu: 15. Jason Emery, 14. Newton Tudreu, 13. Hamish Northcott, 12. Ngani Laumape, 11. Ambrose Curtis, 10. Otere Black, 9. Toby Morland, 8. Heiden Bedwell-Curtis, 7. Callum Gibbins ©, 6. Jackson Hemopo, 5. Kane Thompson, 4. Tom Parsons, 3. Michael Alaalatoa, 2. Hunter Prescott, 1. Fraser Armstrong.
    Reserves: 16. Travis Taylor, 17. Tukiterangi Raimona , 18. Chris Eves, 19. Valentino Mapapalangi, 20. Antonio Kiri Kiri, 21. Jamie Booth, 22. Sam Malcolm, 23. Nathan Tudreu.
    http://www.turbosrugby.co.nz/news/212-turbos-for-shield-clash-vs-waikato