Round 4 Mitre 10 Cup Lineups



  • North Harbour v Manawatu in Albany kicking off at 2.35pm on 10/09/16. Referee: Mr. J. Doleman.
    North Harbour: 15. Matt Duffie, 14. Mark Telea, 13. Matt Vaega, 12. Michael Little, 11.Tevita Li, 10. Bryn Gatland, 9. Bryn Hall, 8. Murphy Taramai, 7. Connor Collett, 6. Josh Tyrell, 5. Brandon Nansen, 4. Gerard Cowley-Tuioti, 3. Sione Mafaileo, 2. James Parsons ©, 1. Nic Mayhew. Reserves: 16. Vyron Smith, 17. Adrian Smith, 18. Karl Tu'inukuafe, 19. Glen Preston, 20. Hapakuki Moala-Liava'a, 21. Chris Smylie, 22., Matt McGahan 23. Daniel Hilton-Jones.

    Manawatu: 15. Jason Emery, 14. Newton Tudreu, 13. Hamish Northcott, 12. Ngani Laumape, 11. Ambrose Curtis, 10. Otere Black, 9. Jamie Booth, 8. Heiden Bedwell-Curtis, 7. Callum Gibbins ©, 6. Jackson Hemopo, 5. Kane Thompson, 4. Tom Parsons, 3. Chris Eves, 2. Hunter Prescott, 1. Fraser Armstrong.
    Reserves: 16. Travis Taylor, 17. Tukiterangi Raimona , 18. Jake Ilnicki, 19. Valentino Mapapalangi, 20. Antonio Kiri Kiri, 21. Kayne Hammington, 22. Sam Malcolm, 23. Curtis Read.
    http://www.turbosrugby.co.nz/news/214-turbos-named-for-clash-with-harbour


    Otago v Tasman in Dunedin kicking of at 4.35pm on 10/09/16. Referee. Mr. M.Fraser.
    Otago: 15. Michael Collins, 14. Mitchell Scott, 13. Matt Faddes, 12. Teihorangi Walden, 11. Jack Wilson, 10. Fletcher Smith, 9. Jonathon Ruru, 8. Paul Grant ©, 7. Lee Allen, 6. Naulia Dawai, 5. Tom Franklin, 4. Josh Dickson, 3. Hisa Sasagi, 2. Sam Anderson-Heather, 1. Aki Seiuli.
    Reserves: 16. Sekonia Pole, 17. Craig Miller, 18. Donald Brighouse, 19. Adam Knight, 20. James Lentjes, 21. Josh Walden, 22. Scott Eade, 23, Fa'asiu Fuatai.
    https://www.odt.co.nz/sport/rugby/otago/grant-smith-return-otago-starting-xv-play-tasmanTBA

    Tasman: 15. Mitchell Hunt, 14. Tima Faingaanuku, 13. Kieron Fonotia, 12. David Havili, 11. Jesse Pitman, 10. Marty Banks, 9. Billy Guyton, 8. Pete Samu, 7. Shane Christie (captain), 6. Tevita Koloamatangi, 5. Quinten Strange, 4. Shannon Frizell, 3. Ross Geldenhuys, 2. Andrew Makalio, 1. Tim Perry.
    Reserves: 16. Jesse MacDonald, 17. Kane Hames, 18. Blair Prinsep, 19. Jeff Lepa, 20. Ethan Blackadder, 21. Finlay Christie, 22. Trael Joass, 23. Alex Nankivell.


    Canterbury v Hawkes Bay in Christchurch kicking off at 2.35pm on 11/09/16. Referee. Mr. R Kelly.
    Canterbury: 15. Jordie Barrett, 14. Johnny McNicholl, 13. Jack Goodhue, 12. Rob Thompson , 11. George Bridge, 10. Richie Mo'unga, 9. Jack Stratton, 8. Luke Whitelock ©, 7. Matt Todd, 6. Tom Sanders, 5. Dominic Bird, 4. Scott Barrett, 3. Siate Tokola, 2. Nathan Vella, 1. Daniel Lienert-Brown.
    Reserves: 16. Ben Funnell, 17. Alex Hodgman, 18. Oli Jager, 19. David McDuling, 20. Reed Princep, 21. Ere Enari, 22. Nathan Earle, 23. Ben Volavola.

    Hawkes Bay: 15. Matt Garland, 14. Ryan Tongia, 13. Jonah Lowe, 12. Tiaan Falcon, 11. Mason Emerson, 10. Ihaia West, 9. Ellery Wilson, 8. Marino Mikaele-Tu'u, 7. Tony Lamborn, 6. Mark Abbott, 5. Ross Filipo, 4. Geoffrey Cridge, 3. Ben May, 2. Ricky Riccitelli, 1. Tolu Fahamokioa.
    Reserves: 16. Ash Dixon, 17. Jason Long, 18. Mason Kean, 19. Ben Hamelink, 20. Fa'alemiga Selesele, 21. Chris Eaton, 22. Billy Rophia, 23. Shannon Chase.


    Auckland v Waikato in Auckland kicking off at 4.35pm on 11/09/16. Referee. Mr.B. O'Keeffe.
    Auckland: 15. Tyrone Elkington-MacDonald, 14. Joe Ravouvou, 13. Reiko Ioane, 12. Vince Aso, 11. Pryor Collier, 10. Simon Hickey, 9. Leon Fukofuka, 8. Akira Ioane, 7. Blake Gibson, 6. Liaki Moli, 5. Patrick Tuipolotu, 4. Michael Fatialofa, 3. Ofa Tu’ungafasi, 2. Greg Pleasants-Tate, 1. Isi Tu’ungafasi.
    Reserves: 16. Kurt Eklund, 17. Tom McHugh, 18. Marcel Renata, 19. Scott Scrafton, 20. Joe Edwards, 21. Jono Hickey, 22. Latiume Fosita, 23. Pasqualle Dunn.

    Waikato: 15. Jordan Trainor, 14. Iliesa Ratuva Tayuyara, 13. Sam Christie, 12. Willis Haloholo, 11. Sevu Reece, 10. Damian McKenzie, 9. Tawera Kerr-Barlow, 8. Whetu Douglas, 7. Mitch Jacobson, 6. Jordan Manihera, 5. Brian Alainu'uese, 4. Jacob Skeen, 3. Atu Moli, 2. Hame Faiva, 1. Loni Uhila.
    Reserves: 16. Steven Misa, 17. Sefo Kautai, 18. Latu Talakai, 19. Adam Burn, 20. Murry Iti, 21. Harrison Levien, 22. Tevita Taufui, 23. Tyler Campbell.


    Hawkes Bay v Auckland in Napier kicking off at 7.35pm on 07/09/16. Referee: Mr. P. Williams.
    Hawkes Bay: 15. Ryan Tongia, 14. Robbie Fruean, 13. Jonah Lowe, 12. Tiaan Falcon, 11. Mason Emerson, 10. Ihaia West, 9. Brad Weber , 8. Fa'alemiga Selesele, 7. Tony Lamborn, 6. Trent Boswell-Wakefield, 5. Mark Atkins, 4. Geoffrey Cridge, 3. Ben May, 2. Ash Dixon ©. 1. Ricky Riccitelli.
    Reserves: 16. Jorian Tangaere, 17. Jason Long, 18. Tolu Fahamokioa, 19. Ross Fillipo, 20. Ben Hamelink, 21. Chris Eaton, 22. Billy Rophia, 23. Matt Garland.

    Auckland: 15. Tyrone Elkington-MacDonald, 14. Joe Ravouvou, 13. Reiko Ioane, 12. Vince Aso, 11. Pryor Collier, 10. Simon Hickey, 9. Jono Hickey, 8. Joe Edwards, 7. Akira Ioane, 6. Liaki Moli, 5. Michael Fatialofa, 4. Scott Scrafton, 3. Marcel Renata, 2. Kurt Eklund, 1.Tom McHugh.
    Reserves: 16. Greg Pleasants-Tate, 17. Isi Tu’ungafasi, 18. James Kay, 19. Ben Nee Nee, 20. Taleni Seu, 21. Leon Fukofuka, 22. Latiume Fosita, 23. Pasqualle Dunn.

    Result: Hawkes Bay 24 - 25 Auckland
    Video highlights:


    Taranaki v Southland in New Plymouth kicking off at 7.35pm on 08/09/16. Referee: Mr. B. Johnson.
    Taranaki: 15. Stephen Perofeta, 14. Beaudein Waaka, 13. Sean Wainui, 12. Johnny Fa'auli, 11. Declan O'Donnell, 10. Marty McKenzie, 9.Te Toiroa Tahuriorangi, 8. Iopu Iopu-Aso, 7. Berny Hall ©, 6. Mitchell Brown, 5. Leighton Price, 4. Ben Matwijow, 3. Reuben O'Neil, 2. Rhys Marshall, 1. Mitchell Graham.
    Reserves: 16. Sione Lea, 17. Jared Proffit, 18. Mike Kainga, 19.Lachlan Boshier, 20. Toa Halafihi, 21. Kylem O’Donnell, 22. Isaia Tuifua, 23. Jackson Ormond.
    http://trfu.co.nz/news/news/port-taranaki-bulls-team-named-to-play-southland/

    Southland: 15. Junior Ngaluafe, 14. Mike Molloy, 13. Kieran Moffat, 12. Dylan Collier, 11. Jaye Thompson, 10. Greg Dyer, 9. Jimmy Cowan, 8. Josh Clark, 7. Wade McRae, 6. Bill Fukofuka, 5. Mike Stewart, 4. Mike McKee, 3. Morgan Mitchell, 2. Brayden Mitchell, 1. Peni Ravai.
    Reserves: 16. Jason Rutledge, 17. Shaun Stoddart, 18. Guy Millar, 19. Matthew Philip , 20. Phil Halder, 21. Jahvis Wallace, 22. Tauasosi Tuimavave ,23. Keanu Kahukura.
    Result: Taranaki 30 - 14 Southland
    http://www.stuff.co.nz/sport/rugby/provincial/84068057/pink-and-blacks-beat-southland-in-purple-weather
    http://www.stuff.co.nz/southland-times/news/84073214/brave-southland-stags-go-down-to-taranaki-in-the-national-provincial-rugby-competition
    Video highlights:


    Bay of Plenty v Northland in Rotorua kicking off at 5.45pm on 09/10/16. Referee: Mr. A. Mabey.
    Bay of Plenty: 15. Isaac Te Aute, 14. Monty Ioane, 13. Teddy Stanaway , 12. Terrence Hepetema, 11. Regan Ware, 10. Kelly Haimona, 9. Ruki Te Puna, 8. Joe Tupe, 7. Hugh Blake, 6. Jesse Parete, 5. Troy Callender, 4. Keepa Mewett, 3. Pingi Tala’apitaga, 2. Liam Polwart, 1. Aidan Ross.
    Reserves: 16. James O’Reilly, 17. Solomona Sakalia , 18. Siegfried Fisi’ihoi, 19. Shahn Eru, 20. Henry Stowers, 21. Te Aihe Toma, 22. Nick Evemy, 23. Te Rangi Fraser.
    http://www.boprugby.co.nz/news--information/steamers-named-to-play-northland/

    Northland: 15. Solomona Alaimalo, 14. Waisea Lawebuka, 13. Warren Dunn, 12. Jordan Hyland, 11. Jone Macilai, 10. Peter Breen, 9. Sam Nock, 8. Matt Matich, 7.Kara Pryor , 6. Tom Robinson, 5. Shane Neville, 4. Josh Goodhue, 3. Phil Kite, 2. Matt Moulds ©, 1. Howard Sililoto.
    Reserves: 16. Ross Wright, 17. Namatahi Waa, 18. Matt Talaese, 19. Josh Larsen, 20. Jack Ram, 21. Malcolm MacLeod, 22. Dan Hawkins, 23. Tamati Tua.
    Result: Bay of Plenty 52 - 25 Northland


    Counties-Manukau v Wellington in Pukekohe kicking off at 7.45pm on 09/110/16. Referee: Mr. M. Lash.
    Counties-Manukau: 15. Luteru Laulala, 14. Sione Molia, 13. Sam Vaka, 12. Cardiff Vaega, 11. Sherwin Stowers, 10. Piers Francis, 9. Augustine Pulu, 8. Sootala Fa'aso'o, 7. Jordan Taufua, 6. Jimmy Tupou ©, 5. Viliame Rarasea, 4. Matiaha Martin, 3. Kalolo Tuiloma, 2. Suliasi Taufalele, 1. Sean Bagshaw.
    Reserves: 16. Gafatasi Su'a, 17. Sione Faletau, 18. Jarred Adams, 19. Matt Va'ai, 20. Viliami Taulani, 21. Richard Judd, 22. Joe Reynolds, 23. Sione Fifita.
    http://steelers.co.nz/news/article/1596/

    Wellington: 15. Peter Umaga-Jensen, 14. Joe Hill, 13. Matt Proctor, 12. Shaun Treeby, 11. Wes Goosen, 10. Jackson Garden-Bachop, 9. Tomasi Palu, 8. Hoani Matenga, 7. Brad Shields ©, 6. Vaea Fifita, 5. Sam Lousi, 4. Isaia Walker-Leawere, 3. Chris Baumann, 2. Leni Apisai, 1. Vince Sakaria.
    Reserves: 16. Asafo Aumua, 17. Reggie Goodes, 18. Joe Apikotoa, 19. Mark Reddish, 20. Greg Foe, 21. Sheridan Rangihuna, 22. TJ Va'a, 23. Mike Lealava'a.
    http://www.wellingtonlions.co.nz/news/shields-play-openside-against-counties/
    Some interesting changes there that might affect any punts you are considering making.
    Result: Counties 27 - 28 Wellington




  • Auckland: Tyrone Elkington-MacDonald, Joe Ravouvou, Rieko Ioane, Vince Aso, Pryor Collier, Simon Hickey (c), Leon Fukofuka, Akira Ioane, Blake Gibson, Liaki Moli, Patrick Tuipulotu, Michael Fatialofa, Ofa Tu'ungafasi, Greg Pleasants-Tate, Isi Tu'ungafasi;

    Reserves: Kurt Eklund, Tom McHugh, Marcel Renata, Scott Scrafton, Joe Edwards, Jono Hickey, Latiume Fosita, Pasqualle Dunn

    Waikato: Jordan Trainor, Iliesa Ratuva Tavuyara, Willis Halaholo, Sam Christie, Sevu Reece, Damian McKenzie, Tawera Kerr-Barlow, Whetu Douglas (c), Mitch Jacobson, Jordan Manihera, Brian Alainu'uese, Jacob Skeen, Atu Moli, Hame Faiva, Loni Uhila;

    Reserves: Steven Misa, Sefo Kautai, Latu Talakai, Adam Burn, Murray Iti, Harrison Levien, Tevita Taufui, Tyler Campbell


Log in to reply