Hurricanes 2019 Discussion



  • Anybody heard about Walker-Lawere I don't see anywhere he has re-signed with the Canes as yet.



  • @Chris Check the new Hurricanes 2020 thread and blog post. 🙂





  • 2019 Hurricanes Awards
    
    Player of the Year: TJ Perenara and Ardie Savea
    Finalists: Perenara, Savea and Reed Prinsep
    
    Best & Fairest: Ardie Savea
    
    Members' Player of the Year: Ardie Savea
    
    Team Man of the Year: Dane Coles
    Finalists: Coles, James Marshall and Sam Henwood
    
    Rookie of the Year: Chase Tiatia
    Finalists: Tiatia, Du'Plessis Kirifi and Liam Mitchell
    
    Most Improved Player: James Blackwell
    Finalists: Blackwell, Isaia Walker-Leawere and Peter Umaga-Jensen
    
    Hunters Award: Peter Umaga-Jensen
    Finalists: Umaga-Jensen, Sam Henwood and Heiden Bedwell-Curtis
    


  • @Stargazer Can you please correct what appears to be an obvious mistake in the third named finalist for the player of the year award thanks?



  • @Higgins said in Hurricanes 2019 Discussion:

    @Stargazer Can you please correct what appears to be an obvious mistake in the third named finalist for the player of the year award thanks?

    I don't get it.
    I guess he is our Reuben Thorne



  • 😂😂😂



  • Hurricanes U18 squad to play Blues U18 team in Taupo (Owen Delany Park) on Sunday, 14 July 2019, 1.30pm:

    Jeremiah Tuitaua, Hastings BHS, Hawkes Bay RFU
    Joeli Rauca, Hastings BHS, Hawkes Bay RFU
    Jordan Thompson-Dunn, Hastings BHS, Hawkes Bay RFU
    Julian Goerke, Hastings BHS, Hawkes Bay RFU
    Latrell Ah-Kiong, Hastings BHS, Hawkes Bay RFU
    Frank Lochore, Napier BHS, Hawkes Bay RFU
    Jayden Walker, Napier BHS, Hawkes Bay RFU
    Treyah Kingi-Taukamo, St Kentigern's College, Hawkes Bay RFU
    Hugh Taylor, Wairoa College, Hawkes Bay RFU
    Moape Rokosuka, Feilding High School, Manawatu RFU
    TK Howden, Feilding High School, Manawatu RFU
    Joseph Gavigan, Manukura, Manawatu RFU
    Chance Malu, Palmerston North BHS, Manawatu RFU
    Ben Strang, Whanganui Collegiate, Wanganui RFU
    Ropati So'oalo, Aotea College, Wellington RFU
    Harrison Press, HIBS, Wellington RFU
    Jabez Peniata, Porirua College, Wellington RFU
    Blake Rogers, Scots College, Wellington RFU
    Ethan Webster-Nonu, Scots College, Wellington RFU
    Isaac Salio, Scots College, Wellington RFU
    Oryaan Kalolo, Scots College, Wellington RFU
    Rodderick Solo, Scots College, Wellington RFU
    Sione Halalilo, Scots College, Wellington RFU

    Unfortunately, the players have been listed by school. If I can find a team list with jersey numbers, I'll post it later.





  • Awesome effort Hugh Taylor (Wairoa College). I know nothinhg about this player but once again it just shows that you can get recognition if you are good enough no matter where you play.



  • Result of today's game:

    Blues U18 20 - 10 Hurricanes U18

    Coping with underfoot conditions reminiscent of Test Match Rugby at Murrayfield and a high-penalty count, proved too challenging for a spirited Hurricanes Under 18 team, who were defeated by the Blues Under 18 side by 20 points to 10, at Owen Delaney Park in Taupo today.
    
    In a stop-start game played in windy and chilly conditions, the Blues took a 10 point to 3 lead into the half-time break. After 65 minutes the teams were locked at 10 all, but in the last 10 minutes the Blues scored a converted try and a penalty-kick (on the full-time whistle) to win the match.
    
    For the Hurricanes, Treyah Kingi-Taukamo (St. Kentigern's College) kicked a penalty and conversion, with the team's solitary try scored by full-back, Rodderick Solo (Scots College).
    


  • So with BB off, who do we have for 1st5's?
    Will we be able to do any last minute recruiting, I don't think there is anyone available.
    Does that leave us with F Smith and JGB?





  • @Darren said in Hurricanes 2019 Discussion:

    So with BB off, who do we have for 1st5's?
    Will we be able to do any last minute recruiting, I don't think there is anyone available.
    Does that leave us with F Smith and JGB?

    I will ask my religious mates to pray that there are!



  • Future stars on show at Hurricanes tourney

    The Oval and the Rectory are the places to be from Monday for the Hurricanes Youth Rugby Council under-16 tournament.
    
    Division A teams will compete for the Don Broughton Shield; Division B, featuring Poverty Bay and East Coast, the Saracens Cup.
    
    The Bay, led by Anaru Paenga-Morgan, will have a Pool 2 game against Horowhenua-Kapiti on Oval No.2 at 12.30pm, Monday, followed by a non-competition game versus Wanganui at the Rectory at 11am on Tuesday.
    
    There is a skills day for all teams on Wednesday and finals are on Thursday.
    
    In Pool 1 of Division B, the Hewa Ruha-led East Coast play Wanganui on Oval No2 at 2pm on Monday, then Wellington Development on Oval No.2 at 11am on Tuesday.
    
    “It’s fantastic to host an event like this. The rugby at this level is pure; many of the stars come through,” said Poverty Bay Rugby Football Union chief executive officer Josh Willoughby.
    
    “This is the first opportunity for players to be seen by regional and national selectors under Hurricanes recruitment and development manager Darren Larsen. Beaudein Waaka (Poverty Bay/Taranaki) was the player of the tournament the last time the tourney was held here. This is a good measure of how things will look at representative and first 15 level for the next two to three years. We’d like to thank the Hurricanes YRC chaired by Gordon Noble-Campbell for their investment and leadership.”
    
    Referees for the tournament are Oliver Holst (Poverty Bay), Ben Koch (Manawatu), Aaron Conlon (Wanganui), Sean Ferguson (Wanganui) and Jury Teniteni-Smeaton (Wellington).
    
    POVERTY BAY: Nathaniel Hauiti, Matariki Kaa, Kitini Taihuka, Tylah Keelan-Phillips, Nik Patumaka, Matiu Anderson, Ben Phelps, Lochi Mead, Carlos Hihi, Anaru Paenga-Morgan (c), Mikaere Marino-Moore, Whetu King-Taufa, Adrian Wharehinga-McDonald, Caleb Billington, John Horua, Drake Wanoa, Rewiti Ropiha, Uetaha Wanoa, Max Briant, Corbin Peach, Kyran Russell, Xavier Henare/Saylahr Paaka, Siope Fakahokotau, Eni-Rukea Sinoti.
    
    EAST COAST: Frank Hovell, Tiera Biddle-Brown, Moeakiola Mosati, Ururoa Lewis, Samiel Dewes, Eruera Ingle, Te Hewa Ruha (c), Troy Wharepapa, Anaru Jamie Waiariki, Wharekahika Gray, Beritane Miller, Phoenix Manuel, Ethan Hayes, Antonio Williams, Emorie Green, Manaia Tuari, Kairos McClutchie, Cairo Poutu, Riley Morgan, Rangimarie Walsh, Cypress Schumann, Ihaia Te Purei, Hirau Grant, Donald Baker.
    
    HOROWHENUA-KAPITI: Taomia Taomia, Francis Abete, Ted Northcott, William Coutts (c), Taine Hartnett, Pedro Thompson, Joel Paxton, Mikaere Harvey, Mitchell Burns, Kagyn Taunoa, Trevor Chambers, Te Mauri Mackey-Doctor, Darren Falaniko, Temehana Rauhihi, Anitoni Metui, John-Paul Henare-Chappell, Calais Timoteo, Michael Rankin-O’Donnell, Jack Firmin, Keremihana Oka-Murray, Shane Rapson, Waikato Nepia-Katipa, Tommo Ralph, Sione Aholoka.
    
    WANGANUI: Aporosa Bulivou, Tawhiwhi Karaitiana, Tomas Jackson, Hunter Morrison, AJ Malili/Malo Lauano, Harvey Meyer, Thomas Pease, Logan Kingi, Tyler Edwards, Riley Pereka, Shaun O’Leary, Mitai Hemi, Isaac Jordan, Takarangi Metekingi, Konradd Newland, Rico Ah Leong, Tyreece Corbett, Keane Metekingi, Rehimana Meihana, Tadhg O’Connor, Mythias Cook, Atriane Marino, Jamel Ririnui.
    
    WELLINGTON DEVELOPMENT: Christian Semu, Moses Tuifao-Gulivao, Alex Joyce, Thomas Brock, Brooklyn Tapusoa, William Peoples (cc), Tobias Crosby, Emmanuel Solomona, Manunui Tito, Jake Tibbits, Garry Tuilekutu, JJ Peo, Ietitaia Campbell, Junior Telea, Kobe-Joe Valu, William Eastham, Caleb Maapu, Jaaziel Maene-Lokeni, Matolu Petaia, Joseph Afamasaga, Tofuka Paongo, Cameron Burgess, Dean Shields, Elijah Maene-Lokeni (cc).
    
    HAWKE’S BAY DEVELOPMENT: Naverone Te Riini, Vikta Tevita, Josh Rautahi, Dylan Wind, Oliver Gardiner, Josh Leach, Felix Paul (c), Tino Savea (v), Zedekia Awa, Koby Deacon, Tamati Te Pou, Kaitiaki Broughton, Bryson Ioane, Alex Dickey, Troydyn Bird (v), Tyrone Chrystal, Tuli Faleiva, Ned Safiti, Kingshouse Tupouola, Jasper Wallace, Izaiah Tuliau, Tyler Teikamata, Tuawhio Porima, Jahdyn Moulder.
    
    DONALD BROUGHTON SHIELD
    
    Division A
    
    WELLINGTON: Siale Lauaki, Michael Taliau, Bradley Crichton, Dominic Ropeti (c), Maea Tema-Schmidt, Robert Rossiter-Stead, James Akerise, Sione Valu, Solomon Uelese, Christian Stenhouse, George Te’o, Thomas Sexton, Tony Solomona, Ayden Hammond, Jacob Waikari-Jones, Hanz Leota, Jonty Bird, Cody Lokotui, Xavier Bell, Laiton Walters, Muri Stewart, Keisar Vasilalo, Ariki Wallace, Leyton Tapa.
    
    HAWKE’S BAY: Jock Kilmister, Manahi Goulton, Reece Henderson, Nicholas Ennor, Gus Brown, Gilgal Maliasia (v), Cooper Flanders (c), Rakai Henare, Phillip Panapa-King, Hoera Stephenson, Mefi Tupou, Donoval Godinet (v), Kere Penitito, Bethal Leutele-Malasia, Afa Moleli, A-one Lolofie, Avian Rihia, Fraser Taurima-Heperi, Ben White, Max Ratcliffe, Kaihau Pasikala, Bradley Campbell, Grayson Hesketh, Tomasi Naicegulevu.
    
    MANAWATU: Pulotu Toumohuni, Korobeau Morrison-Winitana, Raymond Tuputupu, Rueben Davis (c), Tuhokairangi Miller, Kodie Albert-Papuni, Livai Stevenson, D’Arntye Rore, Jacob Rauhihi-Collis, Curtis Heaphy (v), Renata Campbell-Simon, Leo Gordon, Sipuaa Ah Chong, Thomas Lilo, Hunta Boyes, Zane Mann, Manu Latu, Nasi Manu, Joe Simpson-Smith, Joshua Symes-Pritchard, Tama Nikora, Tamati Broughton, Jordi Viljoen, Akaina Tairea-Thompson.
    
    WAIRARAPA-BUSH: Caedman Hawkins, Leon Tuiloma, Lipa Junior Lamyuen, Joe Quinn, Tama Bartlett, Tua Toilolo, Ollie Hewitt, Lucciano Blundell (c), Pierre Jacobs, Willie Matthews, Taofiga Manesa, Honor Mita, Dru Oneroa-Molesi, Jayden Webb-Milner, Hayden Cooper, Ezra Esekia-Savea, Bryan McCarthy, Marcus Laing, Ezekial Souden, Tom Williams, Louie Manesa-Anae, Campbell Carrington-Morse, Zinny Harmon, Leeroi Edgecombe.
    


  • The Tournament Draw is as follows.

    Monday, 30 September

    Division A

    Hawkes Bay v Wairarapa-Bush, 12.30pm
    Wellington v Manawatu , 2.00pm

    Division B

    Poverty Bay v Horowhenua-Kapiti, 12.30pm
    Wellington Development v Hawkes Bay Development, 12.30pm (Non-Competition)
    Wanganui v East Coast, 2.00pm

    Tuesday, 1 October

    Division A

    Hawkes Bay v Wellington, 11.00am
    Manawatu v Wairarapa Bush, 12.30pm

    Division B

    East Coast v Wellington Development, 11.00am
    Wanganui v Poverty Bay, 11.00am (Non-Competition)
    Horowhenua-Kapiti v Hawkes Bay Development, 12.30pm

    Thursday, 3 October

    Division A

    3 v 4, 10.00am
    1 v 2, 11.30am

    Division B

    3 (Pool A) v 3 (Pool B), 10.00am
    2 (Pool A) v 2 (Pool B), 10.00am
    1 (Pool A) v 1 (Pool B), 11.30am



  • Nice to see a kid I've known since a baby on the 'Bush list!



  • Wellington wins Hurricanes U16 Tournament

    The Wellington Rugby Football Union won all three trophies on Finals Day at the Hurricanes Under 16 Tournament which concluded at the Oval, in Gisborne earlier today.
    
    In the battle for the Don Broughton Shield, Wellington took an early 14 point lead before Hawkes Bay swept back, scoring 12 points. Just before half-time, Wellington received a Yellow Card enabling Hawkes Bay to score a converted try and take the lead into the second-half, 19-14. In the second spell, Wellington briefly locked-up the scores before Hawkes Bay scored again and Wellington answered with a penalty. A penalty kicked by Hawkes Bay took the lead of the defending champions to 27-22, however a late Yellow Card enabled Wellington to strike back with converted try to win the match, 29 points to 27.
    
    In the Division B Saracens Cup Final, Poverty Bay, who had not won the Cup since 2014, struck first, before Wellington Development scored twice, taking a 12 points to 5 lead into the half-time break. Both teams were unbeaten leading into the match, but Wellington Development leapt out to a 30 points to 5 advantage, before Poverty Bay scored a consolation converted try at the end of the match, with the final score 30 points to 12.
    
    In the Division A Consolation Final, Manawatu edged Wairarapa-Bush 36 points to 31 for Third Place overall, while in Division B, Hawkes Bay Development were too strong for Wanganui, taking Third Place with a 23 points to 5 victory. In the final match played today, Horowhenua-Kapiti registered a 69 points to nil win over Ngati Porou East Coast.
    
    For the first time since it was donated by Poverty Bay in 2010, Wellington RFU won the Manaaki Tangata Trophy, for exhibiting the best team culture and spirit at the 2019 Tournament.
    

    Hurricanes U16 Tournament team:

    Following the conclusion of today’s Under 16 Tournament played in Gisborne, Head Selector (and Coach of the Poverty Bay Heartland team), Tom Cairns, together with Darren Larsen from the Hurricanes, announced the 22 players who form the 2019 Tournament Team.

    Those named by the Tournament Selectors are:

    Hawkes Bay RFU
    Nicholas Ennor, Cooper Flanders, Donovan Godinet, Manahi Goulton, Relani Henare, Jock Kilmister, Bethal Malasia, Gilgal Maliasia, Afa Moleli and Mefi Tupou.

    Manawatu RFU
    Curtis Heaphy, Thomas Lilo and Jordi Viljoen.

    Poverty Bay RFU
    Kitini Taihuka.

    Wairarapa-Bush RFU
    Jayden Webb-Milner.

    Wanganui RFU
    Hunter Morrison.

    Wellington RFU
    Bradley Chrichton, Hanz Leota, Dominic Ropeti (Player of the Tournament), Christian Stenhouse, Solomon Uelese and Sione Valu.



  • I don't know about the other provinces, but most (if not all) of those Hawke's Bay boys in the tournament team already played in their school's 1st XV team, this year.

    Nick Ennor, Jock Kilmister, Bethal Malasia, Gilgal Maliasia and Afa Moleli for Napier Boys.
    Cooper Flanders, Donovan Godinet, Mefi Tupou and Manahi Goulton for Hastings Boys.


Log in to reply