NPC Teams - Week 9



  • North Harbour v Tasman
    Albany 7:35 PM 12 Oct

    Matt McGahan, Matt Duffie, Matt Vaega, Michael Little, Tevita Li, Bryn Gatland, Chris Smylie; Murphy Taramai, Connor Collett, Glenn Preston, Chris Vui, Gerard Cowley, Sione Mafileo, Adrian Smith, Karl Tu'inukuafe
    Reserves: Kalem Chan-Boon, Hani Fatai, Jethro Felemi, Hapakuki Moala-Liavaa, Kane Jacobson, Bryn Hall, Daniel Hilton-Jones, Afa Fa'atau

    Mitchell Hunt, Viliame Lolohea, Alex Nankivell, David Havili, James Lowe, Marty Banks, Finlay Christie, Shannon Frizzell, Tevita Koloamatangi, Ethan Blackadder, Quinten Strange, Alex Ainley, Ross Geldenhuys, Andrew Makalio, Tim Perry
    Reserves: Jesse MacDonald, Kane Hames, Siua Halanukonuka, TeAriki Ben-Nicholas, Braden Stewart, Billy Guyton, Kieron Fonotia, Caleb Makene


    Taranaki v Auckland
    New Plymouth 7:35 PM 13 Oct

    1 Mitchell Graham, 2 Rhys Marshall, 3 Ryan Cocker, 4 Ben Matwijow, 5 Leighton Price, 6 Mitchell Brown, 7 Mitchell Crosswell, 8 Toa Halafihi, 9 Kylem O'Donnell, 10 Marty McKenzie, 11 Beaudein Waaka, 12 Johnny Faauli, 13 Seta Tamanivalu, 14 Declan O'Donnell, 15 Stephen Perofeta
    Reserves: 16 Sione Lea, 17 Jared Proffit, 18 Reuben O'Neill, 19 Lachlan Boshier, 20 Adrian Wyrill, 21 Te Toiroa Tahuriorangi, 22 Sean Wainui, 23 Latu Vaeno

    Melani Nanai, Lolagi Visinia, Rieko Ioane, Vince Aso, Pryor Collier, Simon Hickey (capt), Leon Fukofuka; Akira Ioane, Josh Kaifa, Steven Luatua, Michael Fatialofa, Scott Scrafton, Marcel Renata, Kurt Eklund, Sam Prattley
    Reserves: Blake Hill, Tom McHugh, Isi Tu'ungafasi, Ben Nee Nee, Sinclair Dominikovich-Murray, Jono Hickey, Liam Steel, Latiume Fosita


    Manawatu v Otago
    Palmerston North 7:35 PM 14 Oct

    1 Tukiterangi Raimona, 2 Travis Taylor, 3 Jake Ilnicki, 4 Jackson Hemopo, 5 Tom Parsons, 6 Antonio Kiri Kiri, 7 Callum Gibbins, 8 Heiden Bedwell-Curtis, 9 Kayne Hammington, 10 Otere Black, 11 Nathan Turdreu, 12 Hamish Northcott, 13 Jason Emery, 14 Ngani Laumape, 15 Curtis Ambrose
    Reserves: 16 Hunter Prescott, 17 Chris Eves, 18 Michael Alaalatoa, 19 Kane Thompson, 20 Harrison Brewer, 21 Jamie Booth, 22 Aaron Cruden, 23 Curtis Reid

    1 Craig Millar, 2 Sam Anderson-Heather, 3 Donald Brighouse, 4 Josh Dickson, 5 Blair Tweed, 6 Adam Knight, 7 Lee Allan, 8 Naulia Dawai, 9 Josh Walden, 10 Scott Eade, 11 Matt Faddes, 12 Teihorangi Walden, 13 Sio Tomkinson, 14 Tony Ensor, 15 Michael Collins
    Reserves: 16 Liam Coltman, 17 Aki Seiuli, 18 Josh Hohneck, 19 James Lentjes, 20 Sione Teu, 21 Jonathan Ruru, 22 Fletcher Smith, 23 Gavin Stark


    Counties Manukau v Canterbury
    Pukekohe 2:35 PM 15 Oct

    Luteru Laulala, Sione Fifita, Sam Vaka, Cardiff Vaega, Toni Pulu, Piers Francis, Augustine Pulu (c), So'otala Fa'aso'o/Onosa'i Auva'a, Jordan Taufua, Jimmy Tupou (c), Matiaha Martin, Viliame Rarasea, Kalolo Tuiloma/Sean Paranihi, Hika Elliot, Pauliasi Manu
    Reserves: Gafatasi Sua, Sean Bagshaw, Kalolo Tuiloma/Sean Paranihi, Matt Vaai, Onosa'i Auva'a/Viliami Taulani, Richard Judd, Joe Ikenasio, Sione Molia

    Jordie Barrett, Johnny McNicholl, Jack Goodhue, Inga Finau, George Bridge, Ben Volavola, Ere Enari, Luke Whitelock [captain], Jed Brown, Tom Sanders, Dave McDuling, Scott Barrett, Siate Tokolahi, Ben Funnell, Alex Hodgman
    Reserves: Tom Crozier, Daniel Lienert-Brown, Lee-Roy Atalifo, Reed Prinsep, Dylan Nel, Jack Stratton, Nathan Earle, Poasa Waqanibau


    Hawke’s Bay v Bay of Plenty
    Napier 5:35 PM 15 Oct

    Shannan Chase, Matt Garland, Jonah Lowe, Tiaan Falcon, Mason Emerson, Ihaia West, Brad Weber, Fa'alemiga Selesele, Tony Lamborn, Trent Boswell-Wakefield, Geoff Cridge, Mark Abbott (c), Mason Kean, Ricky Riccitelli, Tolu Fahamokioa
    Reserves: Ash Dixon, Jason Long, Jarvy Aoake, Josh Eden-Whaitiri, Hugh Renton, Chris Eaton, Billy Ropiha, Dan McIntyre

    1 Aidan Ross, 2 Joseph Royal, 3 Siegfried Fisi'ihoi, 4 Keepa Mewett, 5 Culum Retallick, 6 Shahn Eru, 7 Henry Stowers, 8 Joe Tupe, 9 Te Aihe Toma, 10 Dan Hollinshead, 11 Regan Ware, 12 Teddy Stanaway, 13 Lalakai Foketi, 14 Monty Ioane, 15 Isaac Te Aute
    Reserves: 16 James O'Reilly/Sebastian Siataga, 17 Solomona Sakalia, 18 Pingi Tala'apitaga, 19 Jeff Thwaites, 20 Matty Axtens, 21 Ruki Tipuna, 22 Kelly Haimona, 23 Chase Tiatia


    Wellington v Waikato
    Wellington 7:35 PM 15 Oct

    Peter Umaga-Jensen, Joe Hill, Wes Goosen, Shaun Treeby, Salesi Rayasi, Jackson Garden-Bachop, Tomasi Palu, Hoani Matenga, Brad Shields (c), Vaea Fifita, Sam Lousi, Mark Reddish, Chris Baumann, Leni Apisai, Reggie Goodes
    Reserves: Asafo Aumua, Vince Sakaria, Alex Fidow, Galu Taufale, Greg Foe, Sheridan Rangihuna, Pakai Turia, Mike Lealava'a

    Waikato: Jordan Trainor, Iliesa Ratuva Tavuyara, Willis Halaholo, Sam Christie, Sevu Reece, Damian McKenzie, Pele Cowley; Whetu Douglas (c), Adam Burn, Jordan Manihera, Brian Alainu'uese, Jacob Skeen, Atu Moli, Hame Faiva, Tau Koloamatangi
    Reserves: Steven Misa, Sefo Kautai, Latu Talakai, Leva Fifita, Mitch Jacobson, Isaac Boss, Stephen Donald, Tevita Taufui


    Tasman v Southland
    Nelson 2:35 PM 16 Oct

    1 Tim Perry, 2 Andrew Makalio, 3 Ross Geldenhuys, 4 Alex Ainley, 5 Pari Pari Parkinson, 6 Shannon Frizell, 7 Shane Christie, 8 Pete Samu, 9 Billy Guyton, 10 Marty Banks, 11 James Lowe, 12 David Havili, 13 Kieron Fonotia, 14 Viliami Lolohea, 15 Mitchell Hunt
    Reserves: 16 Jesse Macdonald, 17 Kane Hames, 18 Siua Halanukonuka, 19 Quinten Strange, 20 Ethan Blackadder, 21 Finlay Christie, 22 Alex Nankivell, 23 Caleb Makene

    1 Joseph Walsh, 2 Brayden Mitchell, 3 Morgan Mitchell, 4 Joshua Clark, 5 Matthew Phillip, 6 Bill Fukofuka, 7 Tim Boys, 8 Mika Mafi, 9 Jimmy Cowan, 10 Wharenui Hawera, 11 Mike Molloy, 12 James Schrader, 13 Dylan Collier, 14 Tauasosi Tuimavave, 15 Junior Ngaluafe
    Reserves: 16 Jason Rutledge, 17 Shaun Stodart, 18 Guy Millar, 19 Mike Stewart, 20 Phil Halder, 21 Michael Dowsett, 22 Greg Dyer, 23 Wade McRae


    Northland v North Harbour
    Whangarei 4:35 PM 16 Oct

    1 Namatahi Waa, 2 Matt Moulds (captain), 3 Phil Kite, 4 Epineri Uluiviti, 5 Shane Neville, 6 Michael Faleafa, 7 Kara Pryor, 8 Matt Matich, 9 Matty Marwick, 10 Peter Breen, 11 Monty Lama, 12 Dan Hawkins, 13 Warren Dunn, 14 Jordan Hyland, 15 Solomon Alaimalo
    Reserves: 16 Ross Wright, 17 Howard Silitoto, 18 Matt Talaese, 19 Josh Larsen, 20 Jack Ram, 21 Malcolm MacLeod, 22 Tamati Tua, 23 Waisea Lawebuka

    1 Nic Mayhew, 2 Adrian Smith, 3 Sione Mafileo, 4 Gerard Cowley-Tuioti, 5 Brandon Nansen/Glen Preston, 6 Chris Vui (captain), 7 Connor Collett, 8 Murphy Taramai, 9 Bryn Hall, 10 Bryn Gatland, 11 Tevita Li, 12 Michael Little, 13 Matt Vaega, 14 Matt Duffie, 15 Matt McGahan
    Reserves: 16 Ray Niuia/Vyron Smith, 17 Karl Tu'inukuafe/Jethro Felemi, 18 Hani Fatai, 19 Glenn Preston/Josh Tyrell, 20 Hapakuki Moala-Liavaa, 21 Chris Smylie, 22 Daniel Hilton-Jones, 23 Afa Faatau


Log in to reply